Oficjalna Strona Parafii Rzymskokataolickej w Piotrawinie
św. Stanisław B. M.
Św. Stanisław - obraz w ołtarzu głównym

Wszechmogący Boże, święty Stanisław, Biskup, nieustannie broniąc Twojej chwały padł pod ciosami prześladowców, spraw, abyśmy za jego wstawiennictwem aż do śmierci trwali w nienaruszonej wierze. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Nawigacja
STARTOWA
STRONA GŁÓWNA
M U Z E U M
Muzeum
Turystyka
KALWARIA PIOTRAWIŃSKA DROGA KRZYŻOWA
Małe fotografie
Duże fotografie
PIOTRAWIŃSKI DZIEŃ MŁODYCH
PDM 2007
PDM 2008
PDM 2009
P A R A F I A
Historia
Położenie
Kaplice
Msze św. i nabożeństwa
Duszpasterze
Odpusty
Ciekawe miejsca
P A T R O N I
Św. Tomasz Apostoł
Św. Tomasz Apostoł
Św. Stanisław B. M.
Św. Stanisław B. M.
Dzieciństwo
Studia
Biskupstwo - I część
Biskupstwo - II część
Kroniki
Wskrzeszenie Piotrawina
Konflikt z królem
Męczeństwo
Los króla
Kult
Fałszywe oskarżenia
Ocena

Kontakt
STRONA GŁÓWNA

Katedra na Wawelu
Bazylika Szczepanów
Zabytki Powiśla
Czytaj i słuchaj
Pismo Święte
Katechizm Kościoła
Psalmy
Stolica Apostolska
Episkopat
Katecheza
Miłosierdzie Boże
Spowiedź Święta
Internetowy Słownik Liturgiczny
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3
Najnowszy użytkownik: ks Krzysztof Lichota
Powitanie


OBRAZ ZNAJDUJE SIĘ W NASZYM KOŚCIELE
(PO PRZEPROWADZONEJ KONSERWACJI) OD 30 LIPCA 2013.

SANKTUARIUM ŚW. STANISŁAWA B. M.
Najstarsza parafia w Diecezji Lubelskiej

Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla

Oficjalna strona szlaku turystycznego projektu - Kazimierz Dolny oraz wybrane zabytki Powiśla...
Piotrawin jest na szlaku perełką.
Link do strony


Odbywała się kontrola trwałości projektu ”Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla - renowacja, ochrona dziedzictwa”. Zespół kontrolujący w uwagach zwraca uwagę na dokumentację rezultatów potwierdzających osiągane wskaźniki zakładane w umowie o dofinansowanie. Promocja projektu o charakterze ponadlokalnym. Prosimy o wejścia na projekt „Sakralnym Szlakiem Powiśla - Kazimierz Dolny”. Aby wejście było zaliczone należy przeglądać przez 15 minut.
Turystyka
Zaproszenie do Piotrawina


Sanktuarium św. Stanisława to miejsce szczególne, nie tylko ze względu na cuda jakie tu się dokonały za wstawiennictwem św. Biskupa krakowskiego ale również mając na uwadze malownicze jego położenie. Czas spędzony w tym miejscu nie będzie stracony. Sanktuarium położone jest w niewielkiej odległości od kamieniołomów, z których rozciąga się piękny widok na Wisłę, przy odpowiednich warunkach możemy dostrzec Góry Świętokrzyskie. Nieopodal Piotrawina znajduje się Kazimierz Dolny i Nałęczów. Również w bezpośrednim sąsiedztwie Piotrawina znajduje się miejscowość Kamień gdzie urodziła się i wychowała Pani Izabela Cywińska herbu Puchała, od roku 2008 dyrektor artystyczny warszawskiego Teatru Ateneum. W miejscu jej urodzenia znajdują się ruiny dworku i parku w stylu angielskim. Warto równie powiedzieć o przyległym do Sanktuarium pałacu który również był własnością Cywińskich Lata PRL-u nie były dla niego szczęśliwe i popadł w ruinę. Jednak dzięki człowiekowi miłującemu sztukę i architekturę wraca do swej świetności. Na terenie parafii znajduje się szereg krzyży i kapliczek, które pamiętają wiele i warte są obejrzenia. Samo Sanktuarium to zabytek klasy 0 czyli największej z możliwych. Na grobie Piotra biskup Oleśnicki zbudował kaplicę. Kościół murowany z cegły o układzie polskim z użyciem zendrówki. Kościół jednonawowy. W nawie i prezbiterium sklepienie sieciowe spięte zwornikami z Herbami Dębno. Wewnątrz kościoła na ścianie północnej wmurowana jest tablica erekcyjna z datą 1440 rok, przedstawiająca bpa Zbigniewa Oleśnickiego, który ofiaruje Matce Bożej ufundowany przez siebie kościół. Ołtarz główny w stylu barokowym z XVIII wieku. Obok ołtarza przechowywane są relikwie św. Stanisława w relikwiarzu z 1700 r jaki również relikwie św. Benedykta. Ambona z roku 1700. Na balustradzie chóru znajdują się obrazy przedstawiające Chrystusa, czterech ewangelistów, św. Tomasza Ap. i św. Stanisława B.M. W wieku XVIII biskup Krakowski Kajetan Sołtyk postanowił wznieść nową wspaniałą świątynię o czym świadczą fragmenty kolumn obok kościoła. Wywieziony do Rosji nie zrealizował swego dzieła. W 1869 roku dobudowano do fasady zachodniej kruchtę dostosowaną do stylu kościoła, a później od strony południowej zakrystię. To tylko nie wielka wzmianka o tym szczególnym miejscu. Warto tu przyjechać, pozwiedzać, podziwiać dzieła wielkich architektów, Boga który stworzył otoczenie, jaki architekta samego Sanktuarium. Bardzo ważny jest dla naszej parafii ruch pielgrzymkowy, trzeba tutaj nadmienić że, każdy nowo wybrany biskup krakowski przybywał do Piotrawina aby podziękować Bogu za wstawiennictwem św. Stanisława, za otrzymaną godność pasterza krakowskiego. Nierzadko pozostawiając dar dla tej świątyni.

Świątynie można zwiedzać codziennie, jednak ważnym jest aby uprzednio skontaktować się z kancelarią parafialną aby świątynia była otwarta. Istnieje również możliwość opowiedzenia historii wskrzeszenia jaki również historii samego Sanktuarium.

Dane kontaktowe
Proboszcz
Ks. mgr Piotr Chibiński
tel. 502369040

Wikariusz
Ks. mgr Krzysztof Lichota
tel. 693759335
św. Tomasz Ap.
Św. Stanisław - obraz w ołtarzu głównym

Wszechmogący Boże, z radością oddajemy cześć świętemu Tomaszowi, Apostołowi, przez jego wstawiennictwo zachowaj naszą wiarę, abyśmy jak on uznali Twojego Syna za naszego Pana i mieli życie w imię Jezusa Chrystusa. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Muzeum
Nasza Droga Krzyżowa

Droga Krzyżowa
Nasza Droga Krzyżowa

Kaplica-grobowiec Piotra

Biskup zerwał gałązkę lipy i wsadził ją wierzchołkiem w ziemię w pobliżu grobu, rzekł: Rośnij na pamiątkę! Lipa, która robiła wrażenie drzewa rosnącego korzeniami do góry, dotrwała do 1930 roku. Zniszczyła ją burza.
Herb Gminy
Msze Św. w niedzielę
Msze św. w niedzielę
Piotrawin: 8.00, 12.00
Zgoda: 9.30
Kępa Gostecka: 10.45

Różaniec:
16.30 (w niedzielę 11.30)

Msza św. do Miłosierdzia Bożego:
I niedziela miesiąca godz. 12.00
Msza św. przez wstawiennictwo św. Stanisława:
II sobota miesiąca godz. 17.00

Godzina Miłosierdzia:
Niedziela godz. 11.30
Administracja strony
Marek Jakoniuk
Proszę o rzeczowe uwagi
e - mail